Profesionální péče o interiéry vašich vozidel u M+M Cars

Čištění a péče o kožené autosedačky

Jak kůže stárne a jak se špiní

Kůže miluje stálé klimatické podmínky. Ideálně 40 - 70% vlhkost a teplotu v rozmezí 15 - 35 stupňů. Působením slunce kůže tvrdne a ztrácí barvu.

Naštěstí kůže v autě je odolnější. Ano. Je odolnější než na sedačkách doma. Nebo by to tak aspoň mělo být. Doma je zase jemnější a příjemnější na dotek.

Zajímalo mě, jak se vlastně kůže špiní. Zpravidla od kalhot (typicky džínsů, opasků popř. bundy apod.)

V podstatě dojde k chemické reakci. Váží se na sebe 2 pigmenty různých barviv. Tomu krásně pomůže pot, který pigment rozpouští a vše spolu reaguje. A čím déle špínu necháte, tím hlouběji do vláken se zafixuje.

Raději nesedejte na kůži ve vlhkém oblečení. Pokládat na ni noviny nebo časopis též není zrovna ideální.

Dobře, teď už můžeme přejít k tomu nejdůležitějšímu. Jak se o kůži starat.

Jak sakra vyčistit tu koženou sedačku. Prozradím vám jedno. Čištění je naprostý základ v péči o kůži. Čištěním budete vždycky začínat a vezměte si na něj dostatek času. Kůži k čištění poznáte, že se leskne.

Pamatujte, čím dříve nečistoty odstraníte, tím lépe a raději čistěte vícekrát jemně a pozvolna, než-li 1x agresivně.

Fáze 2: schnutí, impregnace a její význam

Když mám vyčištěnou autosedačku, nyní musím nechat kůži vyschnout. Většina čističů je na vodní bázi. Říká se alespoň 30 - 60 minut. Nepodceňujte to. Impregnaci vždy nanášejte na čistou a suchou kůži.

Povrch správně vyčištěné a impregnované kůže je suchý a matný.

Rozhodně ne lesklý a mastný - to je nesmysl a kdo vám to bude tvrdit, rychle utíkejte. 99 % všech kůží v autě se rozhodně ničím nemastí. Správná impregnace neobsahuje žádné vosky nebo oleje.

Pečujete totiž o svrchní - barevnou vrstvu kůže. Olej nebo vosk by ji sice krátkodobě promastil, ale prostoupí svrchní vrstvou a ta pak často přestane držet a začne se odlupovat.

A jsme u toho. Pokud chcete, aby vám kůže co nejdéle vydržela, vyhněte se dětským olejíčkům nebo induloně

Co vám impregnace přinese? 

Chrání proti UV záření, stárnutí, tvrdnutí a praskání. Snad ještě proti vlhkosti a vodě. Dále a to je důležité, zabraňuje špinění. Není to úplně tak, že by kůže nešla zašpinit, ale usnadní další čištění.

Setkal jsem se s názorem, že impregnace brání prošoupání a škrábancům. Něco na tom je, ale opravdu naprosto minimálně. Spíše vůbec.

Potřebujete kvalitní impregnační přípravek. Já používám také od Star Brite a Meguiars. Fajn suchý sealant a dá se vrstvit. Ale na trhu je toho spousta. Držte se však osvědčených značek jako Auto Finesse, Colourlock, Dodo Juice atd...

Dále potřebujete alespoň jednu čistou mikrovláknovou utěrku a fajn je i mikrovláknový aplikátor.

  • Na aplikátor rozprášíte impregnaci a postupně ji vetřete do kůže. Nespěchejte. Netlačte.

  • Impregnaci nechejte chvíli zaschnout a otřete čistou utěrkou. Hodně záleží na konkrétní impregnaci. Některé se mají nechat, jiné otřít.

Ideálně nechejte sedačky nějakou dobu v klidu, ať se vše správně vsákne, já nechávám pracovat mezi vrstvením impragnací cca 2 Hod.

TOPlist
Celoroční profesionální péče o interiéry a exteriéry vašich vozidel: parní a ozonová dezinfekce vozidel, čištění interiérů vozidel, dekontaminace laku karosérií, voskování karosérií atd. Těšíme se na Vás u nás v M+M Cars ve Staráku :-) / neplátce DPH - IČ86877992 - Zdeňka Maurerová, Provozní doba: pouze na objednání CZIN.eu