Voskování karosérií

Voskování karosérií

STROJNÍ VOSKOVÁNÍ KAROSÉRIÍ VOZIDEL PELHŘIMOV

Lak je velmi důležitou a křehkou součástí auta. Právě proto jej chceme zviditelnit a zároveň chránit. Takovou službu neudělá jen fólie, ale i obyčejná vrstva vosku. Částečně ji lze nanést pouhým použitím šamponu s příměsí vosku nebo třeba programem emulze v samoobslužné myčce, ale toto řešení je nedostatečné a zanedbatelné k ochraně karosérie.

Nejúčinnější metodou je však ruční nanášení přímo na lak. Takovou službu zcela jistě nejlépe zvládnou specializovaná AotoDetailingová centra s kvalitní autokosmetikou a vybavením. Jedná se o větší vědu, než to na první pohled vypadá.

Ještě než začneme voskovat, musíte na to lak připravit. A zdaleka to neznamená jen auto umýt. Výhodou při důkladném mytí vozu před voskováním je fakt, že tehdy můžete použít v podstatě jakýkoli šampon, tedy i ten, který smývá vosky.

I když auto vypadá čisté, věřte, že pravděpodobně vůbec není - určitě ne na voskování. Do mikroskopických záhybů a samotné vrstvy laku se za léta naneslo kde co. 

Třeba polétavá rez, brzdový prach, zažraná špína, asfalt, organické znečištění, zbytky starých vosků a tak dále. Snadno to poznáte, když rukou přejedete přes lak - šustí a nezasekává se? Potřebuje ošetřit takzvaným clayem, gumou pro dekontaminaci.

Clay je v detailingovém názvosloví guma, která takové nečistoty zachytí a lak dokonale vyčistí. Důležité je zvolit tvrdost. Obecně se užívá měkké, střední a tvrdé verze.

Jejich skutečná tvrdost se liší od výrobce, obecně je ale ta nejměkčí verze vhodná na relativně nové a hladké laky, s vyšší tvrdostí pak spíše na starší a více kontaminované laky. 

Gumou stačí dvěma prsty jezdit po laku a před každou sérií tahů nasprejovat na lak speciální lubrikační přípravek. Znečištění na původně relativně čistém laku je vidět na použitém materiálu.

Aby se z laku odstranila část lubrikace a také kontaminace, která se uvolnila, je důležité po clayování auto opět umýt. Tentokrát už raději pH-neutrálním šamponem, který neodstraňuje vosky. 

Při následném nanášení by to nedělalo dobrotu. Poté auto usušíme utěrkou z mikrovlákna nebo sušícím ventilátorem. Do detailingové přípravy patří i přípravky pro strojní či ruční leštění, které lak zbaví i těch posledních škrábanců a kontaminace, stejně jako glazury, které škrábance zaplní materiálem.

STROJOVĚ ČI RUČNĚ

Samotné voskování lze provádět manuálně, za pomoci houby či látky z vhodného materiálu, nebo strojové leštičky. Základní princip je však v obou případech stejný.

Vybraný vosk nanášíme v menších dávkách na voskovanou plochu a tu krátkými pohyby voskujeme, dokud nedosáhneme kýženého výsledku. Uznáte-li to za vhodné, po zaschnutí první vrstvy můžete nanést i druhou.

Při výběru vosku se musí dát pozor především na obsah abraziv - jednoduše řečeno, pro nové, neporušené laky použijte spíš vosky jemnější, bez abraziv. Ty vám totiž do jisté míry mikroskopicky zabrousí nerovnosti a uvedou lak do původního stavu.